فریم ورک لاراول چیست و چرا

سه شنبه 24 مهر 1397

داستان از آن جایی شروع شد که در بین فریم ورک های(فریم ورک یا چارچوب یک ساختاری است که در آن مجموعه ای از سورس کدها جمع آوری شده تا از دوباره نوشتن جلوگیری کند و به توسعه نرم افزار تحت وب ، سرعت بیشتری بدهد ) تحت وب و زبان برنامه نویسی PHP(Hypertext PreProcessor یا پیش پردازنده ابرمتن) یک چارچوب مطمئن و حرفه ای ، خالی بود.

در سال 2011، یک فریم ورکی به نام لاراول، توسط Taylor Otwell(تیلور اُتول) در دنیای برنامه نویسی تحت وب منتشر شد که مفهوم جدیدی برای برنامه نویسآن بوجود آورد و باعث شد که برنامه نویسان به راحتی توسعه برنامه تحت وب خودشان را انجام دهند.

لاراول یا Laravel همانطوری که در بالا اشاره شد، در ژوئن سال 2011 فعالیت خودش را آغاز کرد که بعد از حدود 4 سال در مارس 2015 توانست به عنوان معروف ترین چارچوب یا فریم ورک PHP شناخته شود که این شروع کار توسعه دهندگان بود تا بتوانند چارچوبی را توسعه دهند که شروع یک پروژه را به حداقل برساند و توسعه آن را سریع تر و از هر لحاظ قابل اعتماد تر کند.

چارچوب یا فریم ورک لاراول، دارای یک جامعه مستقل و میلیونی متشکل از برنامه نویسان و توسعه دهندگان می باشد که به توسعه لاراول و محبوبیت آن کمک بسزایی می کنند و ویژگی های لاراول باعث شده توسعه برنامه های تحت وب و نوشتن کدهای ابتدایی برای ایجاد یک برنامه تحت وب با سرعت بیشتری انجام گیرد و همچنین قالب بندی استاندارد و جلوگیری از به خطر افتادن و هک شدن سایت به خاطر امنیتی که خود لاراول دارا می باشد، این چارچوب را تبدیل به محبوب ترین چارچوب PHP می کند.

 

فریم ورک لاراول چیست و چرا

 

لاراول، حدوداً 7 ساله شده است و در بین سایر چارچوب های PHP جوان تر است اما به خاطر ویژگی ها و خصوصیاتی که دارد از آن ها پیشی گرفته و فعلاً در مرتبه ی اول قرار دارد و راه دشواری برای اینکه بتواند جایگاه اولش را نگه دارد، پیش رو دارد.

لاراول ویژگی ها و کاربردهای خیلی زیادی دارد که برخی از این ویژگی ها و کاربردها را جهت آشنایی بیشتر به صورت تیتروار در زیر آمده است: 

سیستم مسیریابی یا route Application logic

Unit-testing Database seeding and Eloquent

اضافه کردن پیکج های مختلف به لاراول

صفحه بندی خودکار

restful controllers

احراز هویت و سطح دسترسی راحت ولی پیشرفته

موتور قالب ساز Blade Artisan

و در نهایت، اگر جزء آن دسته از برنامه نویسان یا توسعه دهندگان هستید که فریم ورک لاراول را نصب نکرده و امتحان نکرده اید، به وقت و زمانش می ارزد که فقط یکبار امتحانش کنید. در اینصورت، خواهید فهمید که چقدر برنامه نویسی و توسعه با لاراول شیرین و مفید خواهد بود.

مرتضی زارعی زکلیکی

توسعه دهنده سمت سرور و علاقه مند به یادگیری و یادگیری و عاشق برنامه نویسی تحت وب و هوش مصنوعی و بازی سازی تحت مرورگر و عاشق کار تیمی و تجربه کردن تجربه های جدید و چالش های متنوع از آسان تا سخت